Flight case, „skrzynia lotnicza”, powstał pierwotnie dla potrzeb transportu powietrznego. Oznaczał skrzynię o specjalnej konstrukcji, w której przewożono różnego rodzaju zawartość wymagającą specjalnego traktowania. Skrzynię charakteryzowała duża wytrzymałość przy niewielkim ciężarze własnym. I to właśnie te dwie cechy spowodowały, że flight case stał się szybko popularnym opakowaniem do transportu elektroniki i innych urządzeń, nie tylko drogą lotniczą. 

Idealny w podróży

Sprzęt muzyczny, oświetleniowy, elektroniczny czy aparatura nagłaśniająca to niezwykle drogie narzędzia pracy, które wymagają dużej uwagi i ostrożności. Na największe uszkodzenia czy zniszczenie narażone są właśnie podczas transportu i to zarówno lotniczego, jak i kołowego czy kolejowego. Paradoksalnie najmniej narażone na niebezpieczeństwo  podczas eksploatacji, najbardziej natomiast podczas montażu, demontażu i transportu.

Technologia skrzyń flight case

Technologia flight case opiera się na systemie profili aluminiowych. Wszystkie krawędzie skrzyni są nimi zabezpieczone i to one w największym stopniu decydują o bezpieczeństwie przewożonych urządzeń, zwiększając sztywność konstrukcji. Narożniki stalowo-cynkowe zabezpieczone dodatkowymi osłonkami  ograniczają wpływ zewnętrznych negatywnych bodźców. Wszystkie elementy technologii flight case połączone są ze sobą za pomocą nitów wpływających również na jakość transportu.

Profile narożnikowe tworzą szkielet konstrukcyjny, który wypełnia się płaszczyznami ścianek wchodzących w szczeliny wewnątrz profilu. Ścianki wykonane są z wodoodpornej sklejki fenolowej. Wszystkie krawędzie styku wieka skrzyni i jej podstawy wykończone są specjalnymi profilami zapewniającymi sztywność. Profile chronią również zawartość przed wnikaniem do skrzyni drobnych zanieczyszczeń. W odmianie profili zaopatrzonych w specjalne uszczelki dodatkowo zawartość chroniona jest również przed wniknięciem do wnętrza np. wody.

Równie ważne w przypadku flight case jest wykończenie wnętrza skrzyni. Najczęściej stosuje się piankę techniczną chroniącą zawartość przed obijaniem czy przesuwaniem się w trakcie transportu.

Technologia flight case została w pełni przejęta przez logistykę transportu i cargo. Używa się jej zawsze do pakowania delikatnej zawartości, słabo odpornej na wstrząsy i trudy podróży.